• Erasmus+ w Słowenii
  • Erasmus+ w Słowenii
  • Erasmus+ w Słowenii
  • Erasmus+ w Słowenii
  • Erasmus+ w Słowenii

Rekrutacja - nabór elektroniczny


Erasmus+ w Słowenii

Science Lab in the Kitchen, projekt programu Erasmus+ udał się na wymianę do Mariboru. Relacja Jagody Waszkowiak (IB)

Od 15 do 20 kwietnia 2015 roku pięcioosobowa grupa uczniów naszego liceum, Marta Andrzejewska, Juliusz Gosieniecki, Kaja Kowalczyk, Jagoda Waszkowiak oraz Marta Wawrzyniak, pod opieką trójki nauczycieli, pani Karoliny Dolatowskiej–Żebrowskiej, opiekunki projektu Erasmus+ w naszej szkole oraz pani Moniki Bieszczak i pana Michała Smektały, wyruszyła w długą drogę do Słowenii. Naszym celem było miasto Maribor, położone niedaleko austriackiej granicy oraz drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Tam, w Gimnazjum nr 2 wzięliśmy udział wraz z innymi 29 uczniami i 19 nauczycielami z Litwy, Estonii, Chorwacji, Rumunii i Turcji w drugiej wymianie uczniowskiej z programu mobilności Erasmus + pod tytułem „Science Lab in the Kitchen”.

Każdy nasz dzień odbywał się według ustalonego na początku planu. Pierwszego dnia goszczący nas uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły średniej oprowadzili nas po ich pięknej szkole, jest to bowiem najlepsza szkoła w całej Słowenii. Dni upływały pod znakiem przeróżnych warsztatów i wykładów z zakresu chemii i biologii, a przede wszystkim kulinariów. W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy wykładu o ogromnym marnowaniu żywności, głównie przez kraje Europy i Ameryki. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach o GMO, ćwiczyliśmy wyznaczanie kwasowości w laboratorium, izolowanie DNA z owoców, smażenie naleśników - bezglutenowych oraz pełnoziarnistych, wysłuchaliśmy wykładu o dzikich roślinach jadalnych oraz obejrzeliśmy spektakularny pokaz eksperymentów chemicznych, w których nasi uczniowie brali czynny udział, robiąc między innymi „błyskawiczne lody” z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Ponadto, nasi opiekunowie zaplanowali dla nas wiele innych atrakcji po zajęciach. Oprócz tego zostaliśmy zaproszeni do ratusza w Mariborze, podczas zwiedzania tego pięknego miasta, na wizytę z panią vice – burmistrz Jelką Černivec. Mieliśmy również okazję obejrzeć niesamowity, trzygodzinny, spektakl wystawiany przez samych uczniów tego liceum, musical pod tytułem „Romeo i Julia” i byliśmy pod wielkim wrażeniem. Ponadto dostaliśmy wejściówki na szkolną imprezę„Black & white party” gdzie bawiliśmy się znakomicie. Ostatniego dnia naszego pobytu, w ramach „Taste of Slovenia” wybraliśmy się na wycieczkę do słynnej jaskimi Postojna. Mieliśmy okazję zwiedzić całą jaskinię, a także zobaczyć sławną „human fish”, przedziwne żyjątko przypominające salamandrę, zamieszkujące wody jaskini, które potrafi przeżyć aż do 7 lat bez pożywienia! Oceniamy opiekę naszych gospodarzy przez te niecałe 6 dni jako doskonałą. Przechodzili samych siebie by zapewnić nam miły pobyt, a także umożliwić nam poznanie swojego miasta i kraju. Między innymi, część z nas została zaproszona na koncert jednego z najsłynniejszych słoweńskich zespołów rockowych „Siddharta”. Każdy z nas, uczestników, z pewnością bardzo dobrze będzie wspominał ten wyjazd.

Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii Zdjęcie: Erasmus+ w Słowenii

MichałSmektała
2015-05-05 09:50:23